Herneste külvamine kodus märtsi keskel. Herneste seemikute kasvatamine

Asociatyvi nuotr.

Moned võivad küsida: "Mis uut on hernetaimede kasvatamine aknalaual? Pealegi kasvavad herned juba hästi aias vabas mullas”. Kuid selgub, et kõik ei kasva hästi voodis ja mõned aednikud, kes proovivad õues külvata, ei saa 3 aastat järjest ei seemikut ega saaki. Tundub, et külvatud herneseemned kaovad maa alla – võimalik, et voodeid söövad linnud või söövad põdrad maa alla. Seega on kodus idanevate herneste külvamisel eeliseid:

Võimalus saada varajast saaki. Herneste külvamine seemnete jaoks – on võimalus võita aega. Herned on küllaltki vastupidavad taimed ja neid võib külvata õues kohe, kui maapind on aprillis-mais märg, kuid nad idanevad ja arenevad kehvas mullas aeglasemalt kui maja aknalaual või kasvuhoones. Seega, kui soovite saada noori herneid võimalikult varakult, on kodune idanemine hea mõte.

• Hiline šal kevadel. Ehk siis pärast saagikoristust kavatsete herned uuesti välja külvata. Hilise šilumi puhul rikub hiline külvamine kõik plaanid saada ühest voodist kahekordne saak. Kui külvate herned kodus seemneks, on võimalik küpsemisaega reguleerida. Aga mis siis, kui käite harva aias ja teil ei ole aega herneseemneid õigel ajal õue külvata? Külva neid kodus märtsis, sest herneseemned ei võta palju aega ega ruumi.

• Ja kui õue külvatud herned ei kasva voodites hästi. Paljud aiakahjurid (mutid, kukeseened) söövad hea meelega idanema ja paisuma hakanud herneid. Samuti on võimalik, et olete põllule külvanud halva kvaliteediga seemet, mille tulemuseks on korralike ridade asemel ebaühtlane ja hõre saak. Sellise olukorra vältimiseks aitab kodus seemikute kasvatamine.

Herneseemne ettevalmistamine külvamiseks

See on tegelikult väga lihtne ja kiire, võrreldes tülikate paprikate või suvikõrvitsatega. Kõige parem on herneste külvamine seemikute jaoks 15.-18. märtsini.

Esialgu leota herneseemneid 1-2 päeva šiltes vees (22-25º C). Leotamine aitab valida välja need seemned, mis kindlasti idanevad, ja valida välja need, mis on rikutud ja kaotanud idanemisvõime, sest terved leotatud herneseemned idanevad aeglaselt 36 tunni jooksul. Veega niisutatud paberrätik või salvrätik sobib selleks hästi.

Enne istutamist tuleks herneseemneid desinfitseerida 2% kaaliumpermanganaadi lahuses 20 minutit, et kaitsta neid haiguste ja kahjurite eest.

Mulla ettevalmistamine herneste külvamiseks

Herneseemne külvamiseks kasutatav muld peab olema desinfitseeritud, lahtine, õhustatud, läbilaskev, neutraalse happesusega (pH 6-7). Väga sobivad savine ja liivane savi.

Mullasegu saab teha ise, kasutades 1:1:1 humuse (või mädaniku), mullasegu (nt pärast haava, tamme, pappeli) ja savisisaldusteta vaskliiva vahekorras.

Kaubamullast võib valmistada omatehtud mullasegu.

Herneseemnete külvamine istikute jaoks

Täitke külvimahuti kuni 10 cm kõrgusele mullaseguga või markeeritud substraadiga ja kastke külma (25 °C) settinud veega. 10-15 minuti pärast tehke labida otsaga mulda seemnete jaoks süvend (umbes 3 cm sügavus).

Herneseemnete vahekaugus peaks olema 1-2 cm ja ridade vahel 3 cm. Pärast külvamist täitke augud ettevaatlikult mullaga ja kastke läbi sõela veega.

Kui kasutate isetehtud mullasegu, kastke seemned 6 tunni pärast vedela huumorväetisega. Kui tegemist on valmismullaga, mida on toitainetega rikastatud, siis piisab 3-4 päeva möödudes boor- ja molübdeen-mikroväetistega toitmisest.

Hernesetaimede hooldamine

Laota külvatud herneseemnete konteinerit siseruumides temperatuuril 22-25°C, kuid mitte radiaatori ees, soovitavalt fütolambi all (8-10 tundi päevas, 120 cm kaugusel taimekasvatusruumist).

Kaunistage herneseemneid siseruumides.

Hernekapsaseemned kasvavad kiiresti. Esimesed seemikud ilmuvad 1-2 päevaga. Seejärel alandage temperatuuri 2–3 kraadi võrra. Pinnas taimekasvatuses peaks olema kogu aeg kergelt niiske. Kastmine on soovitatav iga 1,5-2 päeva tagant, kusjuures liigne niiskus on parem 5-8 minutit pärast kastmist drenaažikastist ära lasta.

Hooldage mullapinda kuni 3 mm sügavuseni kaks korda nädalas. Herneseemikuid on hea väetada 7-8 päeva pärast külvi iganädalaselt vedela huumorväetisega (kuigi see ei ole kohustuslik).

A sõltuvalt sordist võib herneseemikuid 15-22 päeva pärast avamaale ümber istutada, mõned juba 10-14 päeva pärast. Nii kasvavad herned kodus 10-14 päeva jooksul kiiremini kui jaheda kevadilmaga aias.

Video