Spinati külvamine kasvuhoones

Asociatyvi nuotr.

ŠPinata rohelised on suurepärane toiduaine, mis on maitsev ja tervislik, rikas mineraalide, valkude ja vitamiinide poolest.

Kuidas külvata špinata

špinatas on üsna vastupidav madalate temperatuuride suhtes ja talub hästi varakevadist lühikest päevavalgust štuult, nii et špinatasid saab hõlpsasti kasvatada kasvuhoones 15.-30. märtsini ja vabas õhus 15.-30. aprillist kuni septembrini. Pärast külvamist saab škerget špinata rohelist saaki korjata 2-3 nädala jooksul.

Pinata kasvab hästi ka aknalaual korteris, ilma et see nõuaks eritingimusi. Kuid tavaliselt külvatakse špinata seemned kohe aeda või škasvuhoonesse. Otsustame, kas tasub špinatasid kasvatada seemikutena. &scaron'i taim talub lühiajalist külma kuni -5-7 °C. Just külmakindlusest tingituna kasvatatakse &scaron'i pinata't harva seemikutena ja istutatakse otse avamaale ja &scaron'i kasvuhoonesse. Muld tuleb vaid 10 cm sügavusel viia temperatuurini +5 °C. špinata hea kasvuks ja arenguks sobib temperatuur 15-18º C majas.

Išt ei ole hea mõte kasvatada špinata seemikuid aknalaual, eriti kuna nende šaknad ei talu hästi ümberistutamist. Kodune paljundamine on kasulik ainult väga pika talve või väga hilinenud kevade korral.

Kuidas špinatad arenevad palju paremini lühendatud päevavalguse ajal, tootes rohkem lehti, on märtsi teine pool (kasvuhoones) ideaalne külvamise aeg. Pikemate &scaron päevade tulemuseks on väiksem lehekasv ja soovimatu õite teke.

Mulla ettevalmistamine pinate külvamiseks

Külvikorras soovitatakse külvata špinatasid pärast kapsaid (varajane ja lillkapsas), kurki, peeti, rediseid ja kartulit. špinatasid ei ole soovitatav külvata pärast porgandit ja hilisemaid kapsasorte.

Špinatas armastavad kastmist liivasel pinnasel ja kasvavad kõige paremini lahtisel, viljakal, humuselisel, neutraalsel (5-6 pH) savipinnasel, kuid mitte happelisel pinnasel.

Scaron;pinatade voodi tuleks eelistatavalt ette valmistada sügisel, kui soovite neid kevadel külvata, või augusti lõpus, kui soovite istutada špinatasid talvel. Kaevake muld 20 cm sügavusele ja lisage 4-5 kg huumust, 200-300 g tuhka ja mineraalväetist (30 g superfosfaati, 10 g karbamiidi, 15 g kaaliumkloriidi ruutmeetri kohta).

Hapete muldade puhul lubjatakse 5-7 päeva enne väetamist. Seejärel kaevatakse muld 20 cm sügavusele ja puistatakse peale lubja või dolomiidijahu (200–300 g/m²).

Soovitatav on voodikohta laudadega tugevdada, sest špinatad vajavad rohket ja sagedast kastmist ning see meede aitab vältida mulla ärapesemist.

Špinata seemnete ettevalmistamine külvamiseks

Erinevalt teistest taimedest ei vaja špinata külvamiseks põhjalikku ettevalmistust, kuid tuleb arvestada, et nende seemned on tiheda kattega, millest on raske seemikutel iseseisvalt läbi tungida.

Išpeenestanšseemned ja valin välja need, mis on defektsed, ning ülejäänud vastavalt suurusele.

Järgmise sammuna leotan neid škeevas šleiges vees. Asetage panni põhja puuvillane riidetükk, asetage pinata seemned peale ja lisage piisavalt vett, et need oleksid kaetud. Asetage nõu koos seemnetega 1 päevaks pimedasse kohta, vahetades vett iga 4 tunni järel ja jälgides, et seemned oleksid alati vees (võite katta need teise niiske lapiga). Ühe päeva pärast eemaldage seemned ja koorige need.

Desinfitseerimine. Asetage pinata seemned 10 minutiks heleroosa kaaliumpermanganaadi lahusesse (1 g : 200 ml vett). Pärast töötlemist loputatakse vaskse veega ja nõrutatakse.

Pinata seemnete külvamine kasvuhoones

Špinata külvamise sügavus – 2-4 cm.

Seemne vahekaugus:

• madalama lehevahega sortide puhul - 5-7 cm. Selline vahekaugus muudab hiljem tarbetuks sagedase harvendamise špinata seemnete kasvatamise.

• suurema lehevahega sortide puhul - 20 cm.

Ridade vahekaugus seemnete külvamisel:

• väiksema lehevahega sortide puhul - 20 cm;

• suurema lehevahega sortide puhul - 45 cm.

Peenrale tehke 2-4 cm sügavad sooned vastavalt ülaltoodud skeemile ja kastke neid hästi. Seejärel võib seemned külvata valitud sordi jaoks soovitatud vahekaugusega.

Kui külvatud on, katke kultuur mullaga ja tihendage seda veidi. Kastke põllukultuuri. Taimede kasvu kiirendamiseks katke vagu kilega. Heades tingimustes kasvavad špinata seemikud 10-14 päeva jooksul.

Špinata hooldus

Kui seemikud on välja kasvanud, võib eemaldada kile ja raputada mulda ridade vahelt, eemaldades samal ajal umbrohu.

Kastmine on špinatade kasvatamiseks hädavajalik. Kui kastmisest jääb puudu, arenevad špinatad šõied ja muutuvad širurkšsitkeks, kaotades suure osa oma kasulikest toitumisomadustest.

Kui špinatas on kasvatanud lehti, on aeg neid kahjurite eest kaitsta. Ridade vahele tasub puistata tubakatolmu, puutuhka, sinepipulbrit või punast pipart.

Kui 2 tõelist lehte on ilmunud, võib špinatas harvendada, jättes isendite vahele 10 cm ruumi.

Video