Porgandite külvamine kodus seemikutele

Asociatyvi nuotr.

Porgandit kasvatatakse enamasti traditsioonilisel viisil, külvates seemneid põllule. Levinud on arusaam, et porgandit ei tohiks kasvatada kodus kasvatatud seemikutest, sest sellised porgandid kasvavad kõveraks, sarviliseks ja lühikeseks ning ei müüda hästi ega näe hea välja". Selles on mingi tõde, sest kui porganditaimed istutatakse puukoolist ümber avatud voodisse või škasvuhoonepinnasesse, siis on porgandi pikk keskosa šacnis sageli kahjustatud ja hakkab sellest šidanema. Ja teine probleem selle kasvatusmeetodi puhul on see, et kõik porganditaimed ei juurdu uues kohas.

Kaasa see kõik nõuab muidugi lisapingutusi ja aega, kuid ši porgandite istutamise meetodil on omad eelised:

• porgandit saab koristada kuu aega varem (sest porganditaimed on enne mulda panemist juba kodus idanenud, mis säästab aega);

• &scaron-meetodil ei ole vaja porgandipõldu harvendada;

• väiksem oht, et porgandikärbsed kahjustavad.

Kaasaegse saagi saamiseks on &scaron-meetodit kasutades siiski soovitav istutada porganditaimi põllule väikestes kogustes. Ülejäänud porgandid tuleks istutada tavalise – seemne avamaale põllule.

Porgandite külvamine kodus seemikutele ja hilisem hoolitsemine enne istutamist avamaale on oma eripära.

Kuidas porgandit kodus külvata

Porgandiseemnete ümberistutamiseks õue Porgandiseemnete külvamise ajastus istikutele sõltub nende ümberistutamise ajastusest õues avatud pinnasesse. Üldreeglina tuleks ümberistutamine välitingimustesse teha siis, kui õhutemperatuur ei lange garanteeritult alla -2 °C ja puudub külmaoht (alates mai 20. päevast). Porganditaimed surevad madalamal temperatuuril. Mulla temperatuur peaks olema vähemalt 8 °C.

Porgandiseemnete idanemine võtab aega kuni 2 nädalat. Taimede kasvamiseks ja tugevnemiseks kulub veel 1,5 nädalat. Külviku kuupäeva arvutamisel tuleb arvestada kliimatingimusi (kui porgandi arenguks vajalik temperatuur on stabiilne). Lisaks tuleb arvestada porgandisorti, kui taimed istutatakse põllul avamaale:

• varajased porgandisordid tuleb istutada 21-28 päeva enne ümberistutamist püsikarjamaale;

• keskmised porgandisordid – 28-35 päeva enne istutamist;

• hilised porgandisordid – 35-42 päeva enne istutamist.

Porganditaimede ümberistutamiseks avamaale umbes 20. mail, kodus tuleks seemnete külvamine istikute jaoks teha sõltuvalt sordist umbes 8.-20. aprillil.

Ümberistutamine škasvuhoonesse Eelmised nõuanded olid ümberistutamise ja avamaal kasvatamise kohta. Porganditaimede istutamiseks škasvuhoonesse, kus temperatuur on stabiilne ja kasvuks sobivam, võib kodus porganditaimede külvamisega porganditaimede istutamiseks alustada aga veelgi varem, alates märtsist. Näiteks 2024. aastal on porganditaimede külvamiseks sobivad päevad kuukalendri järgi 27., 28. ja 29. märts. Siis saab pärast külvamist kodus nendel päevadel istikuid ümber istutada juba 25. aprillist kuni 10. maini.

Kaunvilja istutamine on võimalik juba 25. aprillist kuni 10. maini.

Kaunvilja külvamine kodus on võimalik juba 25. aprillist kuni 10. maini.

Porgandiseemned valmis külvamiseks

Seemne ettevalmistamine külvamiseks hõlmab idanevuse kontrolli, seemnete desinfitseerimist ja töötlemist kasvupeetajatega. Seemnete idanevust kontrollitakse seemnete leotamisega settinud vees mitu tundi. Külvamiseks sobivaks loetakse põhja jäänud seemned. Põhjas hõljuvad seemned visatakse ära, kuna need ei idane.

Semned desinfitseeritakse kaaliumpermanganaadi lahuses (5 g : 0,5 liitrit vett, leotusaeg 20 minutit). Seejärel loputatakse seemned ja leotatakse neid sama kaua kasvu soodustavas lahuses.

Mulla ettevalmistamine porganditaimede külvamiseks

Porganditaimede jaoks on kõige parem valmistada üksikud õhulised mahutid (tassid või turbapelletid), sest porgandit ei ole soovitav noppida. Muld porgandite jaoks peaks olema lahtine ja läbilaskev, “hingav”. Koduse mulla substraadi variatsioonid:

• turvas, liiv ja puutuhk vahekorras 10:5:0,1.

• desinfitseeritud turvas, huumus ja vermikuliit vahekorras 5:4:1;

Kuidas külvata porgandiseemneid seemikute jaoks

Konteinerid ja istikud täidetakse mullaga 15 cm sügavuseni. Külvamisel niisutatakse muld ja tehakse seemnete jaoks kuni 1,5-2 cm sügavus.

Kahe porgandiseemne võib külvata ühe augu kohta (nõrgad seemned eemaldatakse hiljem, kui nad kasvavad). Seejärel kaetakse kõik külvatud porgandiseemned mullaga (ilma seemneid ise maha matmata).

Kui porgandiseemned külvatakse reas ühisesse anumasse, peab seemnete vahemaa olema vähemalt 3 cm. Vastasel juhul võib škasvatatud seemikute ümberistutamine püsivasse kohta põhjustada šakse kahjustusi.

Neemnete istutamise järel kaetakse kasvukastid kilega, et tekitada "kasvuhooneefekt". Aeg-ajalt tuleb kontrollida mulla niiskust ja vajadusel kasta seda pritsiga.

Kile tuleks eemaldada kohe, kui seemikud ilmuvad. Täiskasvanud seemikuid (3 nädala vanused), millel on juba 3 lehte, on soovitatav toita mineraalväetise lahusega (5 liitrit vett, 15 g superfosfaati või 15 g kaaliumväetist ja 12 g ammooniumnitraati).

Porganditaimede ümberistutamine püsikohta

Mulla sisse tehakse 15 cm sügavale mulda pookealused, mis täidetakse niisutatud huumusega. Peenart kastetakse lääne pool hästi. Järgmisel päeval, hilisel pärastlõunal või õhtul, niipea kui šlong on vaibunud, võib seemikud ümber istutada avamaale.

Porganditaimi tuleb kasta ohtralt ja seejärel ettevaatlikult ümber istutada kraavidesse, kusjuures istikute vahe peab olema 6 cm.

Porganditaimede vahel peab olema 6 cm.

Kuidas porgandi tipp šacne on õhuke, soovitavad mõned aednikud 1/3 selle pikkusest maha nipsata. Kui seda ei tehta, paindub see ümberistutamise ajal kindlasti, mis mõjub negatiivselt &scaron'i kujule. Kuid parem on siiski porgandit otse mullakobaraga ümber istutada, ilma &scaron'i ülestõmbamata.

Porganditaimi võib taimekastist välja võtta ainult lehtede kaupa, ilma &scaronit puudutamata.

Video