ELi riigid lepivad kokku põllumajanduspoliitika läbivaatamises, kui traktorid saabuvad Brüsselisse

Asociatyvi nuotr.

Euroopa Liidu liikmesriigid leppisid teisipäeval kokku ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) rangemate ökoloogiliste nõuete läbivaatamises, et lõpetada põllumajandustootjate kuudepikkused protestid.

Eraldi komitee kiitis heaks läbivaatamise, mida arutavad Brüsselis kohtuvad põllumajandusministrid, kui põllumajandustootjad tungisid Euroopa kvartalisse kolmandat korda kahe kuu jooksul, süütasid rehve ja söepakke ning viskasid sigu märulipolitsei poole.

„Mešolemeškuulanud meie põllumajandustootjaid ja oleme võtnud kiireid meetmeid, et lahendada nende mured ajal, mil nad seisavad silmitsi paljude väljakutsed ütles ELi eesistujariigi Belgia põllumajandusminister David Clarinval.

Taotluse eesmärk on vähendada põllumajandustootjate bürokraatlikku koormust ja võimaldada suuremat paindlikkust mahepõllumajanduse eeskirjade hindamisel, säilitades samal ajal kõrged keskkonnastandardid, ütles ta. 

Komisjon tervitas Euroopa Komisjoni ettepanekut muuta teatavaid keskkonna- ja kliimastandardeid, mille alusel määratakse kindlaks, kas põllumajandustootjad on kõlblikud saama ÜPP toetusi.

Üks olulisematest muudatustest – põllumajandustootjatele, kes ei täida ÜPP nõudeid äärmuslike ilmastikutingimuste tõttu, antakse vabadus. ELi põllumajandustootjatelt ei nõuta enam, et nad jätaksid osa oma põllumajandusmaast kesaks - see on meede, mille eesmärk on kaitsta mulda ja edendada bioloogilist mitmekesisust, kuid mille pärast põllumajandustootjad on väga mures. Kuid neid julgustatakse seda siiski tegema.

Liikmesriigid saaksid paindlikumalt otsustada, milliseid muldasid ja millisel aastaajal kaitsta, ning nad saaksid mitmekesistada ja vahetada põllukultuure. Lisaks sellele ei kohaldataks enam alla 10 hektari suuruste põllumajandusettevõtete suhtes kontrolli ja trahve, mis on seotud ühise põllumajanduspoliitika järgimisega.

Liikmesriikides on põllumajandustootjad korraldanud massilisi proteste nende sõnul liiga rangete keskkonnaeeskirjade vastu. Need järeleandmised tulevad vähem kui kolm kuud enne Euroopa Parlamendi valimisi. Küsitlused näitavad, et hääletus suurendab toetust piirkondlikele erakondadele, kes keskenduvad oma valimiskampaaniates põllumajandustootjate rahulolematusele.

Video