Poola põllumajandustootjad streikivad parlamendis, et nõuda rohelise kokkuleppe tühistamist

Ūkininkų protestas Lenkijos seime. Grzegorz Braun nuotr.

Viisipäevast alates on naaberriigi Poola põllumajandustootjad juba korraldanud vaikiva streigi Poola parlamendis, kuhu opositsiooniparteide parlamendiliikmed on neile sissepääsu võimaldanud. Viimaseid ähvardavad rasked trahvid. 

Põllumajandustootjad on nõudnud kohtumist peaminister Donald Tuskiga‘ja kõikšmõnedšohvrid ELi nõudmistele rohelise kokkuleppe sõlmimiseks Poolas. Poola põllumajandusminister Czesław Siekierski‘omalt poolt peab põllumeeste nõudmisi ebaoluliseks ja aegunud nõudmisteks.

Protestis osales kokku 14 põllumeest vastloodud Orka liidust.

Põllumajandustootjad on väidetavalt kaotamas kannatust pärast kuus kuud kestnud streike.

Poola meedia teatab, et 14 parlamendiliiget, kes andsid põllumajandustootjatele juurdepääsu parlamendile, saavad igaüks neist 14 000 zloti (umbes 3250 eurot) trahvi.

Põllumajandustootjad ütlevad, et ilma ELi rohelise kokkuleppe kaotamiseta tuleks Ukraina põllumajandustoodete impordile piirid sulgeda.

Põllumajandustootjad ütlevad, et ilma ELi rohelise kokkuleppe kaotamiseta tuleks Ukraina põllumajandustoodete impordile piirid sulgeda.

„Kontrollimata ja kontrollimata kaupade ekspordile tuleb sulgeda uks. Me mürgitame oma kodanikke ja me tahame, et meie kodanikud sööksid tervislikku toitu," kostis üks protestija.

Turvatöötajad üritasid talunikke nende poolt blokeeritud koridorist välja ajada, kuid loobusid hiljem oma plaanist.

Põllumeestel õnnestus siiski põllumajandusminister Siekierskiga rääkida. Minister ise kinnitas, et protest oli põhjendamatu, kuna rohelise kokkuleppe raames oli tehtud mitmeid järeleandmisi. Poliitik rõhutas, et olukord Ukraina piiril on paranenud, sest ka Poola teravilja eksport on suurenenud ja hinnad on hakanud veidi tõusma.

Video