S. Šatūnas: Venemaal tegutsevaid Leedu ettevõtteid ei tohi taluda

Asociatyvi nuotr.

Välisministri asetäitja Simonas Šatūnas ütleb, et Venemaal endiselt tegutsevad Leedu ettevõtted käituvad ebaeetiliselt ja ebamoraalselt ning nende tegevust ei tohi sallida. Lisaks hoiatab ta, et neid võidakse natsionaliseerida. 

Kommenteeris ta ka LRT poolt avaldatud teavet, et Kaunase linnapea Visvaldas Matiase omanduses oleva kontserni "Vichyunai-Rus" tehas, mis ei ole veel Venemaalt tagasi tõmbunud, esindas eelmisel aastal Sovetskis toimunud kohtumistel Kuuba esindajatega Venemaa toiduainetööstust. 

„Eetiline ja moraalne... Ma ei tea, kui palju me saame taluda, et sellised ettevõtted on tegelikult ikka veel seotud Venemaa majanduse ülesehitamisega. Meie seisukoht on väga selge ja kahju, et mõned ettevõtted seda ei kuule," ütles ministri asetäitja reedel LRT-raadiole.  

„Me kutsume Leedu ettevõtteid alati üles pärast sõja puhkemist võimalikult kiiresti Venemaa turult lahkuma ja mitte sattuma pantvangi. Kahjuks näeme, et need lubadused, mida on antud poolteist aastat, ei ole realiseerunud ja ausalt öeldes jätkub tegevus endiselt. Neid tegevusi on kasutatud isegi Venemaa välispoliitikas. Me oleme pidevalt öelnud, et me oleme kutsunud neid üles minema, et on palju riske," ütles S. &Scaron atūnas.

Ministri asetäitja hoiatas ka ettevõtte natsionaliseerimise ohu eest. 

„Ka Venemaa liigub ettevõtete natsionaliseerimise suunas. Ma ei tea, mida need ettevõtted, kes veel seal on, mõtlevad, aga natsionaliseerimine toimub. Alles hiljuti on natsionaliseeritud Soome, Taani ja Saksamaa ettevõtted. Seal ei ole mingeid väljavaateid ja see oleks pidanud juba ammu selgeks saama. Išantakse välja ametlik presidendi dekreet ja võetakse meetmeid – õigeškui ettevõte ei ole enam investor“, – ütles S. Šatūnas. 

Remigijus Motuzas, endine Leedu suursaadik Venemaal, nimetas Vičiūnai Grupi tegevust Venemaal pretsedendituiks. 

„Teised riigid, kes ei tea, mida teha või ei leia investoreid või kes neid ettevõtteid ostaks, on oma tegevuse lihtsalt lõpetanud ja need ruumid on tühjad. Me kõik teame, et tegemist on Venemaa ettevõttega, see naudib Venemaa privileege ja minu arvates peab see võimalikult kiiresti lahkuma. Ta peab lihtsalt ettevõtte sulgema, nagu teised riigid on teinud. Ettevõte peab ise võtma radikaalseid otsuseid," ütles Motuzas LRT-raadiole.

LRT raadio teatas neljapäeval, et Sovetskis (Kaliningrad) asuva ettevõtte „Vichyunai-Rus“ peadirektori asetäitja Rolan Ozarinskas ja tarnejuht Edgaras Pečiulis kohtusid möödunud aasta aprillis Moskvas Kuuba toiduainetööstusministri ja tema esindajatega. Kohtumised toimusid mõlema riigi saatkondade vahendusel.

Es on teatatud, et „Viki-Venemaa“ juhid esitlesid Venemaa toiduainetööstuse uhkust.

Riigi julgeolekuteenistus usub, et Leedu investorid Venemaal võivad olla Kremli poolt mõjutatud. Ettevõtte juhid keeldusid kohtumist kommenteerimast, sest nad ei taha ohustada ettevõtte müügiprotsessi. Eksperdid soovitavad, et Leedu ettevõtet tuleks käsitleda nagu Venemaa ettevõtet.

Liidu ametivõimud ütlevad, et nad mõistavad ettevõtte otsuse hukka ja lubavad tagada, et Vichyunai kontsernil ei lubata osaleda riigihangetel.

Video