Nausėda tervitab EÜ ettepanekuid Venemaa teravilja tollimaksude kohta, kuid kutsub üles mitte peatuma

Asociatyvi nuotr.

President Gitanas Nausėda tervitab Euroopa Komisjoni (EK) reedel tehtud ettepanekut kehtestada maksimaalsed tollimaksud Venemaa ja Valgevene teravilja impordile Euroopa Liitu (EL), kuid kutsub komisjoni üles kehtestama tariife ka teistele põllumajandustoodetele.  

Kasvatusminister Gitanas Nausėda tervitab Euroopa Komisjoni reedel tehtud ettepanekut kehtestada maksimaalsed tollimaksud Venemaa ja Valgevene teravilja impordile Euroopa Liitu (EL), kuid kutsub komisjoni üles kehtestama tariife ka teistele põllumajandustoodetele.  

„Ma tervitan komisjoni ettepanekuid, mis on kindlasti õigeaegsed, kuid ma kutsun komisjoni üles mitte peatuma siin, vaid astuma sammu edasi ja kehtestama tariifid ka teistele põllumajandustoodetele,“ ütles Nausėda reedel Brüsselis ajakirjanikele. 

„Meil on väga selge juhtum, kus Venemaa ründab meid tahtlikult odava teraviljaga, et destabiliseerida meie põllumajandusturgu, tekitada põllumajandustootjate seas rahulolematust ja põhjustada poliitilist ebastabiilsust. Loomulikult peame kasutama vahendeid, et seda vältida," ütles ELi juht.

Euroopa Komisjon tegi reedel ettepaneku tõsta imporditariife teraviljale, õliseemnetele ja nendest valmistatud toodetele, sealhulgas nisule, maisile ja päevalillejahule, mis sisenevad ELi Venemaalt Valgevenest Valgevenest. 

Maailmse Kaubandusorganisatsiooni (WTO) eeskirjade kohaselt ei ole Venemaa põllumajandustoodete ekspordile seni ELi imporditollimakse kohaldatud.

„On olemas erinevad tollimaksude ehk imporditariifide rühmad. Kui need tariifid on iseenesest kõrged, siis muudavad nad tooted lihtsalt kättesaamatuks, konkurentsivõimetuks ja see muudab need tegelikult keelavaks," ütles Nausėda. 

Kui Euroopa Komisjon tegi reedel ettepaneku kehtestada Venemaa ja Valgevene teravilja impordile Euroopa Liitu (EL) maksimaalsed tariifid, ütles komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis, et see peataks tõhusalt nende sisenemise ühenduse turule.

Asepresident ütles, et imporditariifid sõltuksid kõnealusest tootest. Näiteks pehme nisu suhtes tuleks kohaldada imporditollimaksu 95 eurot tonni kohta, kõva nisu suhtes 148 eurot ja õliseemnete suhtes 50% imporditollimaksu. 

Komisjoni ettepanek tuleb pärast seda, kui Leedu koos Läti, Eesti, Poola ja Tšehhi Vabariigiga kutsus kolmapäeval EÜ-d üles keelustama kogu teravilja import Venemaalt ja Valgevenest Euroopa Liitu. Leedus algatas selle üleskutse.

Kaebuse esitas Leedu.

Sellest, et Brüssel teeb ettepaneku tõsta Venemaa ja Valgevene teravilja tariife, teatas Euroopa Komisjoni (EK) president Ursula von der Leyen neljapäeval, Euroopa Ülemkogu (EK) esimese päeva lõpus.

Sellest, et Brüssel teeb ettepaneku tõsta Venemaa ja Valgevene teravilja tariife.

Ema avaldus tuli mõned tunnid pärast seda, kui Ukraina president Volodõmõr Zelenski kaebas ELi juhtidele, et on vale lubada Venemaa teravilja piiramatut importi Euroopasse ja piirata importi Ukrainast. 

Eesti ettepanekute kohta teeb otsuse ELi nõukogu kvalifitseeritud häälteenamusega pärast seda, kui eesistujariik Belgia on moodustanud tollimaksude töörühma. ]

Komisjoni andmetel imporditi möödunud aastal Venemaalt ja Valgevenest ELi 4,8 miljonit tonni teravilja 1,5 miljardi euro väärtuses.

Möödunud aastal imporditi Venemaalt ja Valgevenest ELi 4,8 miljonit tonni teravilja.

Video