Seim kiidab pärast arutelu heaks kodumaise viina legaliseerimise

Asociatyvi nuotr.

Seimas on kavas seadustada koduse viina tootmine maaturismitaludes. Kuni 65-kraadise omatehtud alkoholi tootmine oleks lubatud 100 liitri ulatuses aastas - 10 korda vähem kui varem kavandatud.

Seimas kiitis teisipäeval pärast arutelu heaks sellised muudatused alkoholikontrolli seaduses. 60 parlamendiliiget hääletas poolt, 22 vastu ja 27 jäi erapooletuks.

Selliseid jooke, mida põllumajandusettevõtete ja teraviljapõllundusega tegelevad põllumajandustootjad toodavad, ei tohi müüa, vaid kasutada ainult enda või pere tarbeks või kohapeal degusteerimiseks, ning neid ei tohi transportida ega toota võltsimisvahenditega.

Sellise alkoholi tootmiseks kasutatavad seadmed peaksid olema põllumajandustootja poolt identifitseerimisnumbriga tähistatud.

Põllumajandustootjad, kes toodavad omatehtud viina, on kohustatud teavitama Riigi Veterinaar- ja Toiduametit 48 tundi enne tootmise algust, märkides tootmise täpse kuupäeva, eeldatava valmimisaja ja toodangu koguse, ning teatama 24 tunni jooksul toodetud omatehtud viina täpse koguse.

Seim kiitis heaks ka Monika Ošmianskienė muudatusettepaneku (48 parlamendiliiget hääletas alkoholikontrolli seaduse muutmise poolt, 15 vastu ja 31 jäi erapooletuks), mis muudaks maaturismi talumajapidamised puuetega inimestele ligipääsetavaks.

"Puuetega inimeste ligipääsetavus on reguleeritud alates 1994. aastast, kuid kui vaadata ringi, siis on peaaegu võimatu leida talumajapidamist, mis oleks puuetega inimestele ligipääsetav. Maaturismi arendamisse on investeeritud palju Euroopa Liidu raha, aga leida tänapäeval ligipääsetavat talu on võimatu," ütles Euroopa Parlamendi liige.

"Andes teatud maaturismitaludele võimaluse toota, maitsta või müüa, saame paralleelselt saavutada muid häid eesmärke, mis edendaksid sotsiaalset heaolu," lisas ta.

Video