Piimaturg: GDT indeks tõuseb. Juustu hinnad on näidanud hämmastavat tõusu

Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr.

Tiimekaubanduse platvormi Global Dairy Trade (GDT) indeks tõusis viimasel kauplemissessioonil 1,8%, kusjuures Cheddari juustu hinnad näitasid suurimat tõusu, tõustes koguni 8%.

GDT-indeksi senine kasv meenutab veermikku, kus indeks ühel kauplemissessioonil tõuseb ja järgmisel langeb. See ei teeni piimaturu stabiilsust. Ebakindlus peaks siiski lõppema. Ühel või teisel moel on suundumus odavamate või kallimate piimatoodete suunas. Alles siis suudavad piimaturul osalejad ennustada lühiajalisi suundumusi.

Kui selliseid suundumusi ei ole, jäävad piimatootjad tegutsema ebakindlas tulevikus.

GDT indeks tõusis viimasel kauplemissessioonil 1106 punktini. See on väga sarnane olukorraga eelmise aasta veebruaris, mil GDT indeks kõikus 1106 ja 1112 punkti vahel.

Selle järgnes kerge langus, mis taastus kiiresti praegusele tasemele.

Huvitav on see, et viimase kauplemissessiooni jooksul tõusis Cheddari juustu hind, mis eelmisel kauplemissessioonil tõusis koguni 8 %. Kõik teised piimatooted tõusid 0,4% kuni 2,4%, välja arvatud laktoos, mis langes 1,3%.

Tiimakauplemisplatvorm GDT kuulub Uus-Meremaa ühistule „Fonterra“. Okeaania tsooni trendid jõuavad Euroopasse 1,5-2 kuu pärast.

Video