AB Akola kontsern ehitab 9,5 miljoni euro eest seemnetehase

Sėklų fabrikas Dotnuvoje.

AB Akola grupp investeerib 9,5 miljonit eurot seemnetehasesse Lätis. Tehase, mis peaks toimima 2025. aasta keskpaigaks Iecavas, ehitab tütarettevõte SIA „Dotnuva Seeds“ oma maale. Tehase maksimaalne aastane tootmisvõimsus saab olema umbes 30 000 tonni teravilja ja kaunviljade seemned.

„Tehase projekteerimisel plaanime rakendada uut perspektiivset seemnetehnoloogiat, mis muudab seemnetootmise jätkusuutlikumaks. Kolleegid külastasid hiljuti tehast, kus seda tehnoloogiat juba kasutatakse. Kuna see kõik on uus, jälgime veel, kuidas neil läheb. Kavandame tehase infrastruktuuri projekteerimist, et seda tehnoloogiat kasutada, ja loodame uut tehnoloogiat varem või hiljem ka oma tulevases tehases rakendada. Meie hinnangul tasub investeering end ära seitsme aastaga,“ – ütleb AB Akola grupi finantsjuht Mažvydas Šileika.

Tulevane tehas saab olema kokku 4550 ruutmeetri suurune ning hõlmab tootmisüksust, ladu ja kahekorruselist administratiivhoonet koos labori, kontoritöökohtade ja tehniliste ruumidega.

Kasutatud on ka tootmisüksus, ladu ja kahekorruseline administratiivhoone.

„Tehas saab olema lähemal naaberriikide tarbijatele ning tagab kiirema juurdepääsu Läti ja Eesti põllumajandustootjatele, lühendades logistikaahelat. Teeme koostööd koguni 30 aretajaga erinevatest Euroopa riikidest, uurides ja tutvustades uusi, iga riigi kliimale sobivaid sorte. Põllumajandustootjad saavad suure kasu pakkumise mitmekesisuse suurenemisest. Oleme näinud ette võimaluse kasutada seemnetootmises uusi paljulubavaid tehnoloogiaid," ütleb Jonas Bakšys, AB Akola grupi juhatuse liige ja SIA „Dotnuva Seeds“ tegevjuht.

Sertifitseeritud seemnete tootmise tugevdamiseks asutati eelmisel aastal kaks seemnetootmisettevõtet, üks Leedus ja teine Lätis. Leedus Dotnuva seemnetehas toodab aastas umbes 27 000 tonni „Dotnuva Seeds“ seemneid. Seemnetega kaupleb AB Akola kontserni teine tütarettevõte AB „Linas Agro”, mida alates märtsist juhib Jonas Bakšys. Ettevõte müüb sertifitseeritud seemneid kõigis Balti šalades ja ekspordib osa neist teistesse Euroopa šaladesse. 31. detsembril lõppeva 2023-2024. majandusaasta esimesel poolel müüs ettevõte üle 20 000 tonni seemneid, mis on peaaegu 14% rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil.

„Nõudlus sertifitseeritud seemnete järele kasvab, kuna põllumajandustootjad mõistavad šious seemnetest saadavat tulu. Täna suudame müüa rohkem seemneid, kui toodame. Viie aasta jooksul tootsime kogu aasta jooksul umbes 20 000 tonni seemet – isegi vähem kui me viimase kuue kuu jooksul müüsime. Plaanime tootmise alguses toota Lätis umbes 20 000 kella- ja varajaseemne aastas ning kui turg jätkab kasvamist, suurendame tehase tootmisvõimsust 30 000 tonnini seemneid,“ ütleb hr Bakšys.

Ab AB Akola kontsernist

AB Akola grupile kuulub Baltimaade suurim põllumajandus- ja toidutootmisgrupp, kus töötab 4,9 tuhat inimest. Kontsern tegutseb kogu toiduainete tootmisahela ulatuses, põllust lauani, tootes, valmistades ja turustades põllumajandus- ja toidukaupu ning pakkudes kaupu ja teenuseid põllumajandustootjatele. Kontserni majandusaasta algab juulis ja selle eelmise majandusaasta tulu oli peaaegu 2 miljardit eurot. Kontsern ehitab praegu Leedus kiirtoidutehast ning kavandab leivaküpsetusvabrikut ja biogaasijaama.

Video