Hobustega kündmine on tunnistatud immateriaalse kultuuripärandi varaks

Asociatyvi nuotr.

Lazdijai piirkonna traditsioone hoidvad entusiastid hoolitsesid selle eest, et Lazdijai piirkonnas sügavalt juurdunud ainulaadne hobustega kündmise traditsioon lülitati immateriaalse kultuuripärandi väärtuste nimekirja. Selle traditsiooni hoidmise ja projektide arendamise kaudu on nüüd võimalik saada rahalist toetust.

Kevadel lisati vaimse kultuuripärandi nimistusse üksteist uut kogukondade traditsiooni ja tegevust. Nende hulgas on Lazdijai piirkonna hobustega kündmise traditsioon. Loetelu sisaldab traditsioonilisi tegevusi, mida harrastatakse nii Leedus kui ka väikestes kohalikes kogukondades.

Amateriaalse kultuuripärandi nimistu uusi täiendusi tutvustatakse 28. märtsil Vilniuse raekojas toimuval ventilatsiooniüritusel.

„Dzūkų žinios“ on korduvalt teatanud Lazdijai kultuurikeskuse direktori asetäitja Ingrida Neverdauskienė pingutustest, mis on vajalikud dokumentide ettevalmistamiseks, et lisada Lazdijai piirkonna hobustega kündmise traditsioon immateriaalse kultuuripärandi väärtuste nimistusse.

Ingrida algatusel toimus möödunud sügisel Pakirsniais hobustega kündmine. Algimantas Antanas Macionise ideed korraldada hobustega kündjate sügisene kokkutulek toetas umbes kolm tosinat kündjat, kelle tõi kokku Mantas Sujeta.

I. Neverdauskienė sõnul oli ürituse eesmärk säilitada ja edendada hobustega kündmise traditsiooni, et see säiliks, et sellest saaks Lazdijai piirkonna iseloomulik tunnus, ning valmistada ürituse jaoks ette vajalik visuaalne materjal, et see tegevus lülitataks eelnimetatud inventuuri.

Lazdijai on kuulus "Esimese künni" võistluse poolest, kus kündjad võistlevad võitja tiitlile, ning künni talgud olid kündjate hubane, võistluseta kokkusaamine, kus küntakse põllu ja külvatakse seejärel rukist.

Lazdijais on kündjaid, kes on hobustega kündmise saladused pärinud oma vanavanematelt ja vanematelt ning andnud need edasi oma lastele ja lastelastele.

„Me tahame säilitada elukogemust, korraldada haridust, kaitsta oma enesehinnangut. Kui ši traditsioon kantakse immateriaalse kultuuripärandi nimekirja, peame koostama viieks aastaks tegevuskava ja arendama ši traditsiooni igal võimalikul viisil," ütles Neverdauskienė möödunud sügisel.

Selle unistus on täitunud, hobustega kündmine on leidnud koha immateriaalse kultuuripärandi väärtuste nimekirjas, nii et seda traditsiooni hakatakse meie riigis edasi edendama ja peaksime nägema uusi, sisukaid üritusi.

Dzūkų žinios

Video