Kui soovite rikkalikku tomatisaaki, ärge istutage neid mõne köögivilja kõrvale.

Asociatyvi nuotr.

Šs aasta eesmärk – maitsekas ja mahlakas tomatisaak? Ärge oodake – märtsi peetakse parimaks ajaks, et alustada tomatite istutamist ja säästa raha. Külvates ise seemneid, ei pea te külma ilmaga tomatitaimi ostma.

Vältimaks aknastumist – külva seemikud

Jagu tomatikasvatajaid on juba külvanud seemneid pottidesse. Kui sa pole seda aga veel teinud, on veel aega. See ei ole keeruline, ütleb Vesta Pauk&scaron&scaron&telo: „Kõige mugavam ja lihtsam viis on külvata tomatid spetsiaalsesse istutuspõõsasse. Üks seeme läheb ühte konteinerisse, mis teeb hiljem taimede korjamise palju lihtsamaks ja hoiab ära nende lonksušakse segunemise. Paljundamiseks sobivad kõige paremini spetsiaalsed mikroelementidega rikastatud substraadid, näiteks perliit. Seda mulda tuleb raputada, mitte üle kasta ja iga seeme tuleb sügavale mulda suruda.

Soodustage taimekasvatusele špikk koht, kus temperatuur on vähemalt 20 kraadi špikk. Soovitatav on katta seemned kilega, kuid ärge unustage, et taimed saaksid iga päev "hingata". Loomulikult on vesi tomatite idanemiseks hädavajalik, kuid seda tuleks teha säästlikult ja esialgu on kõige parem kasutada ainult pihustust. Õigete tingimuste korral idanevad seemned tavaliselt mõne nädala jooksul, misjärel on aeg tomatid ümber istutada suuremasse anumasse või potti.

„Kui seemnete külvamine on tehtud, on aeg järgmise vastutusrikka ülesande jaoks – aeg planeerida, mida ja kuhu sa külma ilmaga majja istutad. Te ei peaks arvestama mitte ainult olemasolevat ruumi ja oma köögiviljasööjate maitseid, vaid ka reegleid, millised „naabrid“ saavad kõige paremini hakkama. Mõned köögiviljad aitavad üksteisel hästi areneda, teised aga tuleks hoida eraldi, hoiatab V. Paukštelo.

Tomateid ei ole kõige parem istutada šmuu hulgas kurgid

Tomatid on haigustele vastuvõtlikud, mistõttu on hea mõte planeerida teiste köögiviljade naabrus targalt, et vähendada haigestumisohtu. Tomatid ja kurgid on tõenäoliselt kaks kõige populaarsemat ja laialdasemalt kasvatatavat kultuuri Leedu köögiaedades. Need on aednike jaoks sageli dilemma: kas nad võivad jagada sama voodi või on parem anda neile eraldi alad?

„Tomatid ja kurgid, kuigi näiliselt harmooniline paar, ei pruugi tegelikult olla parim valik koos kasvatamiseks. Nende lähedus võib negatiivselt mõjutada mõlema taime tervist ja saagikust. Eelkõige võivad neid tabada samad haigused, eriti need, mida põhjustavad seened. Lisaks eelistavad tomatid mõõdukamat kastmist, samas kui kurk vajab nende madalate aknasüsteemide tõttu sagedasemat ja rohkearvulisemat kastmist. Erinevad kastmisnõuded muudavad seega ˇy köögiviljade koos kasvatamise veelgi keerulisemaks," märgib V. Paukštelo.

See ei tähenda, et oleks vaja kahte štelki, ütleb taimeekspert. Lihtsalt istutage kurgid lähemale seintele, kus neid ei mõjuta järsud temperatuurimuutused, ja tomatid škasvuhoone uksele lähemale.

Tomateid ei soovitata kasvatada ka kõrvuti suvikõrvitsate ja kartulitega. Viimased on ohtlikud kartulipõletiku tõttu, mis ründab ka tomateid. Ka sellised köögiviljad nagu kapsas, brokoli, rooskapsas ja lillkapsas ei ole neile parimad naabrid. Teistest köögiviljadest hakkavad tomatid hiljem õitsema.

Seetõttu tuleks neid koos istutades neid ka hoolikalt hooldada ja haiguste eest kaitsta.

Tomatite parimad naabrid

Kui nad saavad hästi läbi kurkidega, on tomatitel ka suur sõpruskond. Näiteks kasvavad nad hästi koos maitsetaimede seltsis: tüümian, aloe vera, basiilik, petersell ja pune. Piparmünt tõrjub sipelgaid, maakirpe ja hiiri. Maitsetaimed ei aita mitte ainult kahjureid eemal hoida, vaid parandavad ka tomatite enda maitset. Isegi nõgesed, mida peetakse umbrohuks, mõjuvad taimele ja selle viljadele positiivselt.

Tomatid on sõbrad ka küüslaugu, sibula, porrulaugu, porgandi, salati, selleri, špinatega. Need taimed avaldavad positiivset mõju mullale ja aitavad ka tomatitel suuremat saaki anda.

„See võib tunduda kummaline, kuid mitte ainult teised köögiviljad ei saa mõjutada tomateid, vaid ka ilutaimed. Mõned neist aitavad tomatitele – toimivad kahjurite tõrjevahendina. Näiteks on selliseid omadusi serendiktaimedel. ši lill on tõhus ši maja valge kärbseseente tõrjumisel tomatite eest. Samal ajal meelitavad pihlakad ja astelpaju putukaid, mis toituvad tomateid ründavatest kirvadest," märgib taimeekspert.

Melonid ja nasturtiumid mõjuvad samuti positiivselt tomatite kasvule. Köögiviljadega samasse mulda istutatuna heidutavad nad mullakahjureid nende šacnes'i ründamast.

Video