Lüpsirobotid suurenevad Leedus. Mida investeerimisel silmas pidada?

Asociatyvi nuotr.

Maailmas on piimafarmides üle 35 000 lüpsoroboti ja Leedus on praegu umbes 200 lüpsorobotit. UAB „Dotnuva Baltic“ piimafarmide seadmete spetsialistid ennustavad, et lüpsirobotite arv meie riigis kasvab ja annavad nõu, milliseid argumente investeerimisotsuse tegemisel kasutada.

A "The Dairy News Global" poolt avaldatud aruande kohaselt on ülemaailmse lüpsorobotite turu väärtus 2023. aastal 3,16 miljardit USA dollarit. Prognoositakse, et 2020. aastaks jõuab lüpsirobotite turg 20,16 miljardi USA dollarini. Alfonsas Genys, UAB „Dotnuva Baltic“, „BouMatic" lüpsoroboteid esindava ettevõtte tootejuht, ütleb, et Balti regioon ei ole "take off" piirkond, kuna põllumajandustootjad otsivad võimalusi oma piimafarmide tõhusamaks haldamiseks, kuna tööjõukulud ja kulud tõusevad.

„Vaatamata hiljutistele iššfarmidele piimasektoris on nõudlus lüpsorobotite järele endiselt suur. Oleme juba paigaldanud 28 robotit Leedus ja Lätis. Me esindame "BouMatic"i, mis on üks maailma juhtivaid lüpsoroboti kaubamärke, ning oleme veendunud "&scaron'i lahenduses ja selle eelistes piimafarmide tõhususe jaoks," ütleb piimafarmide seadmete spetsialist.

Suurim kasu – väiksemad tööjõukulud

Ehkki piimahinnad ei ole kõrged, on põllumajandusettevõtted viimastel aastatel võtnud riske ja otsustanud investeerida oma piimafarmi tulevikku. Et piimafarmi elus hoida, tuleb astuda julgeid samme, et tagada, et see põlvkond, kes farmi üle võtab, oleks huvitatud ettevõtte jätkamisest. Robotlüpsmine tagab lehmade suurema mugavuse, suurema tootlikkuse ja karja pikema eluea.

Lüpsifarmides on suurimaks kuluks tööjõud, seega on vaja tõhusamaid võimalusi. USAs tehtud uuringud näitavad, et robotlüpsisüsteemid säästavad kuni 29% tööjõukuludest. Lüpsmise pealt kokkuhoitud aega kasutatakse selliste tegevuste jaoks nagu loomade tervise parandamine, registrite analüüs, reproduktsiooni parandamine ja kvaliteetse saagi koristamine. Lüpsirobotid automatiseerivad lüpsiprotsessi, vähendades sõltuvust inimtööjõust. Vähenenud tööjõukulud suurendavad võimalusi investeeringuteks seadmetesse.

Millal otsustas põllumajandusettevõte lüpsiroboti kasuks?

Enne robotlüpsiseadmetesse investeerimise otsuse tegemist tasub vastata mõnele olulisele küsimusele põllumajandusettevõtte olukorra kohta, näiteks põllumajandusettevõtte suurus ja võime kohandada infrastruktuuri.

Farmil peab olema piisavalt lehmi, et üks inimene saaks neid individuaalselt hallata. Üks lüpsorobot saab hakkama 50-70 lehmaga päevas. Robotlüpsmine on parem valik väiksematele farmidele, millel on ruumi kasvada. Perefarmides on majanduslik tulemuslikkus parim, kui lehmade arv võib kasvada kuni 500 lehmani. Mastaabisäästu tõttu suudab sellise suurusega põllumajandusettevõte kasumlikkuse osas juba suurte farmidega konkureerida.

Teiseks on oluline mõista, et robotlüpsisüsteemi kohandamine nõuab muudatusi infrastruktuuris ja juhtimises. „Dotnuva Baltic“ eksperdid julgustavad teid otsustama hoolikalt ja soovitavad teil hoolikalt läbi mõelda, millised on kõige olulisemad sammud lüpsiroboti paigaldamisel teie põllumajandusettevõttesse.

1. Lüpsoroboti asukoht

Lehmad on sotsiaalsed loomad, kellele ei meeldi oma karjast eemal olla ega minna karja teise otsa. Lehmadel on lüpsmine mugavam, kui robot on lüpsilauta keskel ja nad näevad hõlpsasti teisi loomi. Ainulaadne „BouMatic“ lüpsisüsteem lehma tagaosas annab lehmale hea vaate paremale ja vasakule. Lehmad eelistavad lüpsmist vähem nähtavate, vaiksemate ja vähem häirivate lüpsihülsside abil. Lüpsmine tagant vastab kõigile nendele kriteeriumidele.

Lüpsiroboti asukoht peab olema hästi valitud. Kas lehm jõuab robotile kergesti ligi? Kas ta tunneb end selles keskkonnas mugavalt? Karja stressi vähendamine vähendab adrenaliini, suurendab oksütotsiini ja seega ka piima.

2. Eraldamispunkt

Roboti asukoha valimisel laudas on hea mõte kaaluda võimalikke eraldusukse asukohti. Robot saab eraldada ja esmalt vabastada lehmad, kes on tundlikumad või poegimisvalmis, samuti lehmad, kes vajavad seemendamist jne. Robotlüpsi tuleks kasutada aeglaselt poegivate lehmade selekteerimiseks - valides loomad paljunemiseks lüpsikvaliteedi, lüpsmise kestuse ja lüpsiaja alusel.

„Kui me alustame tööd lüpsiroboti paigaldamise projektiga, palume lihtsalt põllumajandustootjal jagada oma vajadusi ja süsteemi, mida ta on seni kasutanud, koostame plaani, vaatame erinevaid võimalusi lehmade liigutamiseks laudas ja seejärel otsustame ühiselt, millise variandi valime," ütleb piimafarmi seadmete spetsialist Alfonsas Genys.

3. Roboti ruum ja lihtne juurdepääs

Tihti küsitakse, kui palju ruumi võtab lüpsirobot? Kas see vajab spetsiaalset ruumi? „BouMatic“ lüpsorobotid saabuvad põllumajandusettevõttesse juba kokkupanduna - lüpsisalong ja masinad on integreeritud ja valmis, elektri-, vee-, õhu-, õhu-, vee-, piima- ja internetivarustus on kohe ühendatud.

Soovitatav on ette näha käsitsi ligipääs te&scaronile, te&scaroni tühjendamiseks vms. Kui lüpsisüsteemi kasutatakse tagantpoolt, saab lüpsimismuhvi hõlpsasti üles tõmmata, et hõlbustada ligipääsu tissidele.

4. Karja tervis ja ratsioon

Lehmade lüpsmisel robotiga toimub üleminek grupi juhtimiselt lehmade individuaalsele juhtimisele. Isegi loomaarsti külastused võivad uue süsteemi puhul muutuda. Esimesel kasutusaastal on vaja väga täpset söötmise jälgimist, et hinnata tarbitud sööda ja kontsentraatide koguseid ning robotlüpsi tulemusel toimuvaid muutusi išleads.

Lehmapidajal on hea mõte vaadata veterinaararstiga üle lehmade sõrgade tervis ja piima kvaliteet. Kuigi roboti kasutuselevõtt ei põhjusta terviseprobleeme, võib see mõningaid olemasolevaid probleeme süvendada.

Lüpsikonsultant peaks olema tuttav lüpsorobotitega ja omama kogemusi lüpsilaua ja mišingide loomisel. Lüpsiplatsidel kasutatakse mišratsiooni - iga suutäis aitab võrdselt kaasa toitumisvajaduse rahuldamisele. Robotlüpsi puhul on aga vaja maitsvat, kergesti valmistatavat pelletiseeritud toiduratsiooni, et lehm sooviks lüpsta.

Kutsume teid lahenduse osas konsulteerima

Leedu piimafarmide jaoks, kes soovivad jätkata, on investeeringud hädavajalikud ja praegu on palju põhjusi, miks seda mitte teha. ELi toetuste vastuvõtmise kõrged kulud ja vastuvõetamatud piimahinnad, madalam kasumlikkus ja kehvem juurdepääs krediidile ei soodusta edumeelset lahendust.

„Dotnuva Baltic“ spetsialistid tuginevad Balti šals piimafarmide kogemusele ja väidavad, et investeeringud tasuvad alati ära, kui otsus tehakse õigeaegselt. Piimafarmide seadmed muutuvad üha kaasaegsemaks ja robotfarmide arv Leedus kindlasti kasvab. Kahtlus ja hirm investeerimise ees on mõistetav, kuid kogenud seadmespetsialistidega konsulteerides näevad asjad palju selgemad ja lihtsamad välja.

„Dotnuva Baltic“ põllumajandusseadmete spetsialistid annavad professionaalset nõu ja juhendamist, milline põllumajanduslahenduse lahendus sobib individuaalsele piimafarmile. Farmiseadmete projekte viiakse ellu „projekteerimisest kuni võtmed kätte“. Kontaktandmed +370 62632775, alfonsas.genys@dotnuvabaltic.lt

Video